Суттєвим елементом інтер’єру будь-якого приміщення виступають підлогові плінтуси, які виконують важливі декоративні та захисні функції. Це акуратні та невеликі по ширині планки, які кріпляться вздовж стику підлоги та стіни по периметру кімнати. Вони захищають місце стику від пилу та вологи, приховую його дрібні нерівності та дефекти, роблять інтер’єр приміщення завершеним, цілісним та затишним, поєднуючи в єдиний ансамбль стіни, підлогу та двері. Крім цього, спеціальні моделі плінтусів, з порожниною всередині, використовуються для прихованого розміщення проводів, кабелів та інших комунікацій.
Правильно підібраний плінтус допоможе зробити інтер’єр кімнати цілісним та комфортним. При виборі слід обов’язково враховувати всі особливості приміщення, його призначення та умови експлуатації. Також важливо брати до уваги стиль інтер’єру та дизайнерське оформлення, щоб все виглядало відповідно та гармонійно. Насамперед підбираються плінтуси під лінолеум, паркет, ламінат, плитку та інші покриття для підлоги, а також оброблення та відтінок стін. Салон дверей DANAPRIS DOORS рекомендує замовляти плінтус одночасно з дверима, щоб витримати в одному стилі інтер’єр приміщення.
Матеріал – головний критерій вибору плінтусів
Найважливішим критерієм підбору плінтусів є матеріал виготовлення, від якого безпосередньо залежать усі експлуатаційні характеристики, термін служби та зовнішній вигляд. Віддаючи перевагу тому чи іншому матеріалу, слід враховувати особливості приміщення: цільове призначення, рівень зносу покриття для підлоги, вологість, температурний режим, запиленість та інше. На сучасному ремонтно-будівельному ринку представлені багаточисленні види плінтусів, виготовлені з різних матеріалів. Кожен варіант має свої переваги та недоліки, які варто враховувати при виборі.
Плінтус на підлогу пластиковий (ПВХ)
Найпоширеніший вид, характеризується простотою виготовлення та низькою ціною. Його можна встановлювати в будь-якому приміщенні, це універсальний варіант, який підійде для будь-якого типу покриття для підлоги. ПВХ плінтус для підлоги виготовляється методом екструзії, коли через спеціальну форму видавлюється розплавлений полімер. В результаті виріб виходить гладким, рівним і без швів. Наявність усередині порожнини дозволяє приховати комунікації, а також помістити край м’якого покриття для підлоги. До переваг даного виду також належать: стійкість до вологи, численний асортимент (різноманітні відтінки, імітація різних фактур), простота монтажу, тривалий термін експлуатації.
Плінтус дерев’яний
Класичний та порівняно дорогий варіант, який відрізняється естетичним зовнішнім виглядом та екологічною чистотою, а також стійкістю до механічних пошкоджень та довговічністю. Може виготовлятися з деревини різних порід або шпону (зріз деревини), від чого залежить ціна виробу. Виріб покривається спеціальними захисними засобами (наприклад, лаком), які надають йому гарного блиску та збільшують термін служби. Таке покриття слід періодично оновлювати. Ідеально підійде такий плінтус під ламінат, паркетну або масивну дошку, його монтаж вимагає рівних стін та підлоги. Не рекомендується встановлювати в приміщеннях з підвищеною вологістю (ванна кімната, басейни, кухні), так як дерево нестійке до вологи.
Плінтус МДФ
Популярний та відносно недорогий варіант, який характеризується універсальністю та практичністю, підвищеною міцністю, стійкістю до перепаду температур та ультрафіолету. Можна встановлювати такий плінтус для підлоги на кухні та в інших кімнатах, тільки не варто його використовувати в приміщеннях з підвищеною вологістю. Монтаж простий, як і подальших догляд. Виготовляється з дрібнодисперсної деревної суміші та екологічно чистих сполучних компонентів (смоли), які склеюються при обробці паром під високим тиском. За допомогою фінішного ламінованого покриття надається будь-який відтінок або імітація різних фактур, тому дані вироби представлені в численному асортименті.
Плінтус підлоговий металевий
Оптимальне рішення для приміщень з високою прохідністю, зокрема, для зон, які піддаються підвищеному зносу. Характеризуються такі планки високою міцністю, надійністю та тривалим терміном служби, але вони менш популярні та поширені. Для виготовлення використовується нержавіюча сталь, тому вартість виробів суттєво вища. Часто застосовуються як дизайнерські рішення та цікаві доповнення сучасного інтер’єру. У планки можуть встановлюватися декоративні елементи і навіть підсвічування.
Поліуретановий плінтус на підлогу
Практичне, надійне та довговічне рішення, яке характеризується рядом переваг. Можна сміливо встановлювати такі плінтуси у ванну на підлогу і навіть у басейнах, лазнях, саунах, оскільки вони стійкі до підвищеної вологи та температурних перепадів. Вони дуже легкі, можуть бути у вигляді гнучких або жорстких планок, які обов’язково потрібно фарбувати. Поверхня підготовлена до фарбування латексною або акриловою фарбою на водній основі, виробам можна надати будь-якого бажаного відтінку.
Керамічний плінтус
Вироби з кераміки характеризуються екологічною чистотою, підвищеною міцністю та естетичним зовнішнім виглядом, вони стійкі до вологи та перепадів температур, а також до появи плісняви. Ідеально підійде такий плінтус під плитку, тому найчастіше його встановлюють на кухні, у ванній кімнаті, туалеті, коридорі. Його можна монтувати не тільки на стику стіни та підлоги, а й на стіну, бортики ванної чи душової. Він дуже простий у догляді, стійкий до впливу хімічних миючих засобів і без проблем очищається від забруднень, як кахель. Виробляються різні варіанти за розмірами, відтінками і навіть з імітаціями різних текстур (дерево, камінь, бетон).
Вінілові плінтуси
Характеризуються невеликою вагою, підвищеною еластичністю та міцністю, стійкістю до деформацій та механічних пошкоджень, екологічною чистотою та безпекою. Це найкращий варіант для приміщень неправильних геометричних форм, для тих, де є колони, численні кути, увігнуті та опуклі ділянки стін. Гнучкий самоклеючий плінтус укладається швидко, просто і технологічно правильно, з його допомогою легко обминати кути та інші складні елементи. Такі вироби не вимагають особливого догляду, вони зберігають свої якості та естетичний вигляд протягом багатьох років.
Вибір плінтуса за розмірами
Необхідним критерієм вибору плінтуса для підлоги є, звичайно ж, його габаритні розміри: довжина та висота. Як правило, довжина таких виробів стандартна, становить 2,5 метра, але виробники також можуть пропонувати й інші довжини. Що ж до висоти, то вона може змінюватись від 3 до 15 см.
Існує плінтус для підлоги високий, низький та середній. Який краще вибрати залежить насамперед від площі кімнати та висоти стін:
Низькі. Планки висотою 3-5 см, виглядають витончено та майже непомітно. Рекомендовано підбирати їх під відтінок покриття або під колір стін. Оптимальні для невеликих за площею кімнат з висотою стін 2,5 метрів, оскільки вони не будуть візуально знижувати висоту стін.
Середні. Найпоширеніший варіант, моделі висотою 5-8 см. Їх можна вважати універсальними, так як вони підходять для приміщень з типовою висотою стель від 2,6 до 3 метрів.
Високі. Планки висотою 10-15 см, які виглядають ґрунтовно та дуже переконливо. Такий формат підходить лише для просторих приміщень із висотою стель від 3-4 метрів. Можуть підбиратися не тільки в колір покриття для підлоги, а й контрастно до нього.
Вибір плінтусів під стиль інтер’єру приміщення
Щоб плінтуси виглядали в інтер’єрі гармонійно та естетично, необхідно підбирати їх відповідно до загальної дизайнерської концепції. Сучасний підхід до стилю приміщень та їх дизайнерського оформлення досить вільний, можливе поєднання навіть самих неочікуваних моментів. Але все ж таки існують деякі дизайнерські рекомендації підбору плінтусів під загальний стиль інтер’єру:
Класичний. Підходять плінтуси середньої висоти, натуральних відтінків із дерева або МДФ, можна з невеликою рельєфністю, акуратними декоративними елементами.
Плінтус прихованого монтажу зі вставками
Модерн. Характерні цікаві візерунки, тому відмінним доповненням до нього стануть плінтуси особливої форми з вирізами, дерев’яні або гнучкі вінілові.
Кантрі. Стилю характери прості та натуральні елементи, тому актуальним буде широкий дерев’яний плінтус або той, що імітує, деревину.
Мінімалізм та хай-тек. Відрізняються простотою та строгістю форм, стандартними відтінками (чорний, білий, сірий), тому відмінно підійдуть плінтуси із пластику, МДФ або металу.
Існує кілька рекомендацій щодо поєднання відтінку та текстури плінтуса з іншими матеріалами та елементами інтер’єру. Найпоширеніший варіант, коли підбір здійснюється під колір підлоги. У такій ситуації планка зливається з відтінком покриття для підлоги, проте важливо, щоб на фоні даного ансамблю сильно не виділялися двері. Відтінок плінтусів для підлоги може підбиратися під відтінок стін. Такий підхід може застосовуватися тоді, коли всі стіни та інші елементи забарвлені в один колір. Це відмінний варіант для кімнат невеликих за площею, так як він сприяє візуальному збільшенню простору. Якщо ви хочете надати кімнаті оригінального вигляду, можна підібрати плінтуса контрастного відтінку.